Ungefär hälften klarar uppkörningen på första försöket. Det stämmer — men det är den minst intressanta siffran i statistiken. Vi har begärt ut Trafikverkets underlag, och två saker sticker ut: de flesta körprov som görs i Sverige är omtag, och skillnaden mellan provorter är långt större än de flesta tror. Mellan bästa och sämsta ort skiljer det 33 procentenheter.
Var siffrorna kommer ifrån
Trafikverket publicerar inte godkännandegrad per provort öppet. Vi har därför begärt ut statistiken som allmän handling. Underlaget omfattar samtliga körprov för behörighet B i landet, 1 januari 2024 till 31 augusti 2026 — 750 354 prov, uppdelade på förstagångsprov och omprov, per provort och växellåda.
Två förbehåll som hör till ärligheten. Siffrorna säger något om vilka som kör upp var, inte bara om orten i sig — mer om det längre ned. Och Trafikverkets provortsindelning i statistiken är grövre än orterna i bokningssystemet: Stockholm redovisas till exempel som Farsta, Järfälla, Södertälje och Upplands Väsby, utan en egen rad för Stockholm City.
Riksgenomsnittet: 51 procent på första försöket
| År | Förstagångsprov | Godkänt | Omprov | Godkänt |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 129 733 | 52,0 % | 162 297 | 39,4 % |
| 2025 | 128 100 | 51,5 % | 157 860 | 40,8 % |
| 2026 (jan–aug) | 79 415 | 51,3 % | 92 949 | 40,6 % |
Andelen godkända på första försöket är anmärkningsvärt stabil: 52,0, 51,5 och 51,3 procent. Det talas ofta om att proven blivit svårare — i den här statistiken syns inget sådant. Nivån ligger still.
Mer än varannan uppkörning är ett omtag
Det här är den siffra vi inte sett publicerad någonstans. Under perioden gjordes 337 248 förstagångsprov och 413 106 omprov. Omproven är alltså i majoritet — 55 procent av alla körprov B som genomförs i Sverige.
Och omtaget är svårare, inte lättare. Godkännandegraden på omprov ligger runt 40 procent, mot 51 procent på förstagångsprov. Det är elva procentenheter sämre, varje år.
Det bryter mot en spridd föreställning om att andra gången ska sitta bättre när man vet vad som väntar. Förklaringen är sannolikt urvalet: gruppen som gör omprov är per definition de som redan underkänts en gång, medan förstagångsgruppen innehåller alla — även de välförberedda som klarar sig direkt. Har du kuggat en gång är chansen alltså sämre än genomsnittet, inte bättre. Så gör du efter ett kuggat prov.
Godkännandegrad per provort
Här är hela landet, sorterat på andel godkända vid första försöket. Perioden är 2024–2026 sammanslagen, vilket ger stabilare tal för de mindre orterna.
| Provort | Förstagångsprov | Godkänt 1:a försöket | Godkänt på omprov | Automat | Manuell |
|---|---|---|---|---|---|
| Luleå | 7 968 | 68,5 % | 49,7 % | 56,9 % | 72,3 % |
| Sundsvall | 7 748 | 66,8 % | 47,1 % | 55,8 % | 71,3 % |
| Östersund | 4 236 | 63,1 % | 56,0 % | 60,2 % | 64,0 % |
| Gävle | 8 573 | 62,4 % | 44,5 % | 54,9 % | 66,6 % |
| Halmstad | 9 147 | 60,7 % | 40,7 % | 49,4 % | 65,5 % |
| Umeå | 6 048 | 60,3 % | 42,8 % | 48,5 % | 64,3 % |
| Borås | 10 652 | 60,1 % | 43,3 % | 51,2 % | 65,4 % |
| Kalmar | 6 720 | 59,5 % | 43,1 % | 49,3 % | 62,9 % |
| Karlstad | 9 701 | 57,7 % | 48,7 % | 49,2 % | 61,5 % |
| Örnsköldsvik | 2 905 | 57,6 % | 38,7 % | 45,8 % | 60,7 % |
| Falun | 10 384 | 57,2 % | 40,5 % | 48,4 % | 61,0 % |
| Göteborg Nord | 18 461 | 56,8 % | 47,4 % | 51,1 % | 62,8 % |
| Skövde | 8 622 | 56,5 % | 38,7 % | 44,9 % | 61,3 % |
| Eskilstuna | 10 030 | 55,5 % | 45,2 % | 48,5 % | 61,6 % |
| Västerås | 12 731 | 55,3 % | 44,8 % | 47,9 % | 60,3 % |
| Norrköping | 8 824 | 54,8 % | 44,3 % | 49,2 % | 58,4 % |
| Karlskrona | 6 137 | 54,5 % | 38,2 % | 42,5 % | 59,5 % |
| Vänersborg | 7 945 | 53,7 % | 41,0 % | 42,3 % | 59,0 % |
| Skellefteå | 3 231 | 52,6 % | 37,7 % | 39,1 % | 58,3 % |
| Göteborg Öst | 993 | 52,3 % | 43,3 % | 51,0 % | 53,5 % |
| Växjö | 8 726 | 52,2 % | 37,0 % | 46,5 % | 54,8 % |
| Uppsala | 11 363 | 51,9 % | 42,5 % | 50,2 % | 53,3 % |
| Linköping | 9 846 | 51,6 % | 39,6 % | 42,5 % | 55,9 % |
| Jönköping | 10 380 | 49,8 % | 34,5 % | 37,1 % | 55,8 % |
| Göteborg Syd | 14 211 | 48,4 % | 41,7 % | 48,1 % | 48,8 % |
| Örebro | 9 842 | 48,2 % | 37,5 % | 39,8 % | 52,4 % |
| Visby | 2 572 | 47,9 % | 44,3 % | 41,4 % | 51,4 % |
| Upplands Väsby | 15 563 | 47,2 % | 41,9 % | 45,2 % | 49,6 % |
| Malmö | 26 157 | 46,3 % | 39,2 % | 42,6 % | 48,6 % |
| Södertälje | 14 119 | 44,5 % | 39,0 % | 42,3 % | 47,7 % |
| Kristianstad | 6 853 | 43,2 % | 31,8 % | 32,2 % | 48,2 % |
| Helsingborg | 10 252 | 41,9 % | 29,5 % | 35,4 % | 45,7 % |
| Farsta | 21 819 | 38,2 % | 35,6 % | 38,7 % | 37,6 % |
| Järfälla | 14 489 | 35,6 % | 33,1 % | 34,5 % | 38,0 % |
Göteborg Öst redovisas först från 2026 och har därför ett mindre underlag än övriga. Göteborg Nord och Göteborg Syd är Trafikverkets egna benämningar på kontoren i regionen.
Spridningen är enorm — och den följer inte bara stadsstorlek
Från Luleå på 68,5 procent till Järfälla på 35,6 procent. Två personer med samma körvana kan alltså möta helt olika odds beroende på var provet bokas.
Storstadsmönstret är tydligt i Stockholm: Järfälla 35,6, Farsta 38,2 och Södertälje 44,5 procent ligger alla i botten. Men mönstret är inte bara en fråga om stadens storlek. Göteborg Nord ligger på 56,8 procent, klart över riksgenomsnittet, och Helsingborg (41,9) och Kristianstad (43,2) ligger under Malmö (46,3) trots att de är mindre orter.
Vad siffrorna inte säger
Det är frestande att läsa tabellen som ett mått på hur stränga förarprövarna är. Det gör vi inte, och du bör inte heller göra det. Statistiken mäter utfallet för dem som faktiskt kör upp på orten, och de grupperna skiljer sig åt: hur mycket de övningskört, hur stor andel som gått i trafikskola, hur trafikmiljön ser ut och hur många som reser dit just för att de tror att det är lättare. Vi kan se att skillnaden finns, inte varför.
Automat eller manuell gör skillnad — utom där alla kuggar
Underlaget är uppdelat på växellåda, och gapet är stort. På förstagångsprov 2026 godkändes 45,5 procent av automatproven mot 55,7 procent av de manuella — tio procentenheter.
Men gapet är inte konstant över landet. Räknat på hela perioden är det 19 procentenheter i Skellefteå och nästan 19 i Jönköping. I storstäderna försvinner det nästan helt: Uppsala 3,1 och Järfälla 3,4 procentenheter — och i Farsta klarar sig automatförarna till och med marginellt bättre än de manuella.
Det talar emot att växellådan i sig skulle vara förklaringen. Där provet är svårt för alla spelar den ingen roll. Vi går igenom vad valet faktiskt innebär i automat eller manuell.
Vad du gör med siffrorna
Det praktiska svaret är inte att jaga orten med högst procent. Det är att veta att orten spelar roll, och att väga in den i valet om du ändå har flera kontor inom rimligt avstånd. Kan du köra upp där du övningskört har du redan den viktigaste fördelen — lokalkännedom. Läs mer om avvägningen i byta provort.
Problemet är att de orter som ser bäst ut på papperet ofta också är de som har längst kö. Du kan se aktuella väntetider per ort hos oss, uppdaterade dagligen.
Och när du väl valt: du behöver inte välja bara en. Vår bevakning söker fyra provorter samtidigt, dygnet runt, och fångar avbokningarna som släpps när någon annan lämnar återbud. Starta en bevakning så letar vi medan du övar.